Tekoälyn uudet merkintätavat –näin ne näkyvät Zentuvolla
Tekoälyn uudet merkintätavat –näin ne näkyvät Zentuvolla
Elokuussa 2.8.2026 astui voimaan EU:n AI Act -tekoälyn sääntelykokonaisuuden merkintävelvoite, jossa tekoälyllä tuotettu tai muokattu kuva-, ääni- ja videosisältö on pakollista merkitä tekoälysisällöksi. Olemme tutustuneet asetukseen ja ottaneet sen käytäntöön, jotta Zentuvon asiakkaana ei tarvitse huolehtia merkinnöistä tai arvailla onko tilatussa tuotteessa käytetty tekoälyä.

Mitä uusi merkintävelvoite tarkoittaa
EU:n uusi tekoälyasetus velvoittaa kaikkia yrityksiä sekä kaupallisia toimijoita merkitsemään tekoälyavusteisesti tuotetut kuva-, ääni- tai videosisällöt. Merkintä on lisättävä materiaaliin tunnistettavasti ja selkeästi.
Euroopan komissio on julkaissut tähän omat kuvakkeensa, joita voidaan hyödyntää sisällön merkitsemiseen: AI-ikoni, AI Generated tai AI Modified. Merkki tulee olla näkyvissä, kun katsoja altistuu ensimmäisen kerran sisällölle eikä merkintä saa hävitä sisältöä jakaessa tai ladatessa. Merkintä tulee siis olla pysyvä osa valmista materiaalia.
Zentuvon tekoälytuotteet helposti tunnistettavissa
Suurin osa tuotteistamme on käsityönä tehtyjä ei tekoälyä hyödyntäviä tuotteita, kuten asuntokuvat, kopterikuvat, ulkokuvat, pohjakuvat sekä digistailaukset. Näiden tuotteiden takana meiltä löytyy kattava tiimi kuvaamisen ja editoinnin ammattilaisia. Erityisenä nostona Zentuvon Premium-digistailaus, joka tehdään suomalaisena käsityönä yhteistyökumppanimme kanssa.
Zentuvolla tekoälyä hyödynnetään tällä hetkellä kahdessa tuotteessa: AI Somevideo ja AI Asuntovideo. Olemme tehneet tekoälytuotteet helposti tunnistettavaksi jo tilausvaiheessa AI-etuliitteen avulla. Tilaamisen voi tehdä huoletta, sillä nimen avulla voi tunnistaa, jos tuotteeseen hyödynnetään tekoälyä. Tulemme myös jatkossa nimeämään uusia mahdollisia tekoälyä hyödyntäviä tuotteita AI-etuliitteellä helpon tunnistettavuuden ja yhtenäisyyden turvaamiseksi.
Merkinnät valmiissa materiaalissa
Asiakkaana ei tarvitse itse lisätä merkintöjä valmiiseen materiaaliin. Kun tekoälyä hyödynnetään tuotteissa, lisäämme EU:n ohjeen mukaisen tekoälymerkinnän automaattisesti osana editointivaihetta. Valmis materiaali on sääntöjen mukainen eikä jälkikäteen tarvitse selvittää, pitäisikö johonkin videoon tai kuvaan olla itse lisäämässä merkintää. Alla olevassa AI Asuntovideo:n vasemmassa alakulmassa nähdään esimerkkinä lisätty tekoälymerkintä AI Modified.
Kuvaoikeuksien huomiointi
Vaikka tekoäly mahdollistaa monipuolisen kuvan muokkaamisen, tulee aina huomioida kuvien käytössä kuvaoikeudet. Voimme Zentuvolla hyödyntää digitaalisia tuotteita myös muihin kuin omiin kuviimme, mutta tällöin muokattavaan kuvaan tulee olla muokkausoikeus. Muistetaan siis aina tarkistaa, että lähdemateriaaliin on olemassa muokkausoikeudet.
Jos taas vastaavasti halutaan itse muokata Zentuvon kuvatuotteita, niin tulee olla meihin yhteydessä ennen niiden muokkaamista.
Lähteet
DIGIA 2026. https://digia.com/blogi/ai-act-tulee-paa-kylmana-eteenpain-tekoalyn-hyodyntamisessa
EUROOPAN KOMISSIO 2026. https://digital-strategy.ec.europa.eu/fi/news/commission-starts-enforcing-ai-act-rules-and-new-transparency-requirements-2-august
EUROPEAN COMISSION 2026. https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/policies/eu-icons-labelling-ai-generated-content
Jäikö jotain kysyttävää?
Mikäli jutusta jäi jotain mielen päälle tai haluat keskustella meidän käyttämistämme tekoälytuotteista, niin ole meihin yhteydessä alta löytyvän yhteystietolomakkeen kautta. Voit myös jättää sähköpostia asiakaspalveluun info@zentuvo.fi.